Son Dakika Haberler

YDP, ‘örtülü’ ödenekle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

YDP,  ‘örtülü’ ödenekle ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu
Okunma : 67 views Yorum Yap

Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Cumhurbaşkanlığı’nın ‘örtülü’ ödeneğinin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasiyla, ödeneğin “örtüsünü sonsuza kadar kaldırmak” için Yüksek Mahkeme Mukayyitliği’ne giderek,  Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.

Başvuru öncesi açıklamada bulunan YDP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Enver Öztürk, 1 milyon 350 bin TL’lik örtülü ödeneğin yıllardır devam eden bir yanlış olduğuna dikkat çekerek, bu ödeneğin denetimden uzak olduğunun altını çizdi.

Açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik çerçevesinde hiçbir zümreye ayrımcılık yapılmaması gerektiğini ifade eden Öztürk, “Bu ödeneğin örtüsünün kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, 2015 seçimlerindeki propaganda döneminde, bu ödeneğin örtüsünün kaldırılacağı yönünde söz verdiğini fakat 5 yıllık görev süresi içerisinde “bu parayı tepe tepe kullandığını” öne süren Öztürk, bu ödemenin Anayasa’ya aykırı olduğunu savunarak, şöyle devam etti:

“Sayıştay’ın Anayasal olarak ödemeleri denetleme yetkisi var. Ama örtülü ödenek ile ilgili “hiçbir şekilde denetlenemez” maddesi nedeniyle Sayıştay, bu hakkından mahrum bırakılıyor.  Bu ödeneğin örtüsünü sonsuza kadar kaldıracağız.”

Açıklamanin ardından YDP heyeti Yüksek Mahkeme Mukayyitliği’ne giderek, dosyasını sundu.

kynk:kibrispostası