Son Dakika Haberler

Yarın Kumsal Park’tan Meclis’e yürüyüş yapılacak

Yarın Kumsal Park’tan Meclis’e yürüyüş yapılacak
Okunma : 49 views Yorum Yap

Baraka Kültür Merkezi, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele günü nedeniyle mesaj yayımladı.
Mesajda, “Bundan 60 yıl önce dünyanın uzak bir ülkesinde bir ailenin üç kızı birden faşistlerce acımasızca tecavüz edilip, katledildi” diyen Baraka Kültür Merkezi yetkilisi İlke Olgun, “Bu cümle sanki çok uzun yıllar önce yaşanmış ve tarihin tozlu sayfalarında kalmış bir hikâye gibi duyulsa da aslında kadınların yaşıyor olduğu şiddet yüz yıllar önce başlamış ve ne yazık ki bugün de hâlâ devam etmekte. Şiddeti uygulayanlar aynı insanlar olmasa da şiddeti meşru gören zihniyet aynı” ifadelerini kullandı.
“Kadına yönelik şiddet, kontrol edilemeyen öfke sonucu ortaya çıkan bir şiddet türü olmadığı gibi kişisel bir mesele olmanın da çok ötesindedir” diyen Olgun, bunun temelinde güç ve çıkar ilişkilerinin yattığı cinsiyet eşitsizliğinin yol açtığı, erkek egemen zihniyetten doğan toplumsal bir sorun olduğunu belirtti.
Olgun, “Kadına yönelik şiddet sadece fiziksel değil aynı zamanda cinsel, psikolojik ve ekonomik şekillere bürünüp hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor” dedi.
Olgun, “Kararlılığımızı ve örgütlülüğümüzü pekiştirmek, şiddet görüp sindirilmiş tüm kız kardeşlerimize ilham olabilmek, bizi yok sayan, itaat ve biat etmeye zorlayan herkese dayanışmamızı ve gücümüzü göstermek adına yarın saat 18:00’da Kumsal Park’ta buluşacağız” dedi.
Olgun, 25 Kasım Organizasyon Komitesi’nin düzenlediği yürüyüş ile Meclis’e yürüyecek ve taleplerinı bir kez daha haykıracaklarını belirterek, yürüyüşe katılım için çağrı yaptı.