Son Dakika Haberler

Türkiye’de enflasyon 2020 zirvesini gördü

Türkiye’de enflasyon 2020 zirvesini gördü
Okunma : 29 views Yorum Yap

Türkiye İstatistik Kurumu Kasım ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı.

Enflasyon Kasım’da yılın zirvesini gördü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksi Kasım’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 14,03 artış kaydetti. Aylık bazda artış ise yüzde 2,3 oldu.

Kasım’da çekirdek enflasyon yıllık yüzde 13,26 olarak kaydedildi. Ekim ayında bu rakam yüzde 11,48 olmuştu.

Gıda fiyatlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,08’lik artış gerçekleşti.

Kasım’da yıllık olarak en çok artış yaşayan grup ise yüzde 29,42 ile çeşitli mal ve hizmetler grubu oldu. Ulaştırma grubundaki yıllık artış da yüzde 18,67 oldu. Yıllık en düşük artış yüzde 0,67 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın düşük olduğu diğer ana gruplar sırasıyla, yüzde 0,99 ile giyim ve ayakkabı, yüzde 5,19 ile haberleşme ve yüzde 7 ile eğitim oldu.

EKONOMİSTLERİN BEKLENTİSİ YÜZDE 12,7 SEVİYESİNDEYDİ

Bloomberg HT enflasyon anketine katılan ekoomistlerin medyan beklentisi Kasım ayında tüketici fiyat endeksinin bir önceki aya göre yüzde 1,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 12,7 artması yönündeydi. 21 kurumun katıldığı ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Kasım ayında TÜFE’nin aylık yüzde 2,5 artmasını; en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,7 artmasını bekliyordu.

Türkiye’de yıllık enflasyon 2019 yılının Eylül ayında tek haneli seviyeleri görmüştü. 2019 yılının Kasım ayında yeniden çift hanelere çıkan yıllık enflasyon pandeminin etkili olduğu 2020 boyunca yüzde 11-12 bandında seyretmişti.

KASIM’DA TÜRK LİRASI DEĞERLENDİ

Kasım ayında ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklik ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem mesajlarının ardından Türk Lirası değerlenmişti.

Kasım’da Türk Lirası dolar karşısında yaklaşık yüzde 8 prim yaptı. Türkiye’nin 5 yıllık risk primi ise 365 baz puan seviyesine kadar geriledi.

ÖNCÜ GÖSTERGELER DE YÜKSELMİŞTİ

Enflasyon verisi açısından öncü gösterge niteliğindeki İstanbul Ticaret Odası ve TÜRK-İŞ verilerinde de yükseliş devam etmişti.

İstanbul Ticaret Odası Kasım 2020 fiyat endekslerine göre İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 1,94 arttı. Bu endekste yıllık bazdaki artış ise yüzde 14,07 oldu.

TÜRK-İŞ’in Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre Kasım’da gıda enflasyonu yıllık yüzde 19,68 oldu. Araştırmaya göre Kasım’da gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,39 artış kaydetti.

EKONOMİSTLERİN YIL SONU BEKLENTİLERİ YÜZDE 12’NİN ÜZERİNDE

Kasım ayına ilişkin verilerin açıklanmasının ardından yıl sonuna ilişkin enflasyon görünümü daha da netleşmiş oldu.

Bloomberg HT’nin son enflasyon anketinde beklenti 2020 yılsonu enflasyonun yüzde 12,5 gerçekleşeceği yönünde. En düşük beklentiyi paylaşan kurum enflasyonun yıl sonunda yüzde 11.9; en yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 20,6 olmasını öngördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kasım ayı Beklenti Anketi’nde de benzer bir tablo çıkmıştı. Ankete göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12,47 oldu. Bir önceki ankette bu beklenti yüzde 11,76 düzeyindeydi.

TCMB’nin son açıkladığı enflasyon raporunda bankanın 2020 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 8,9’dan yüzde 12,1’e çekilmişti. Yeni Ekonomi Programı’nda ise yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 10,5 olmuştu.