Son Dakika Haberler

“ŞUŞA Karabağ’in Gerçek Sahibinin Azerbaycan Olduğunu Gösteren Net Bir Delildir”

“ŞUŞA Karabağ’in Gerçek Sahibinin Azerbaycan Olduğunu Gösteren Net Bir Delildir”
Okunma : 26 views Yorum Yap

Azerbaycan Diaspor Bilgi Merkezi Başkanı Toğrul Allahverdili yazdı.

Azerbaycan ordusunun Şuşa’yı işgalden kurtarması, bölge için önemli bir gelişme oldu.

Azerbaycan ordusunun Şuşa’yı işgalden kurtarması, bölge için önemli bir gelişme oldu. Bu zamana kadar sayısı yüzleri aşan yerleri kurtaran Azerbaycan’ın Şuşa’yı alması çok ses getirdi. Şuşa’nın önemi ve sürecin bundan sonra nasıl devam edeceğini  Azerbaycanın İnterpress media grupu başkanı Toğrul Allahverdili değerlendirdi.

Karabağ’ın kalbi olarak da bilinen Şuşamız, Ermenistan güçlerinden kurtarılarak sevincli zafer kazanıldı. 28 yıl önce kaybedilen topraklarımızın yeniden  sahibi olduk. Azerbaycan’da Şuşa’nın alınması büyük sevince neden oldu. Bu zamana kadar pek çok yeri alsakda milletimiz  için Şuşa’nın önemi çok farklı oldu. Öyle ki Bakü sokaklarında bile Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla kutlamalar yapıldı.

Azerbaycan Türkü olarak 28 yıl sonra yeniden buluştuğumuz Şuşa yanızca işgal altından kurtarılan bir toprak parçası değil.

Kültürel yönden bir çok sanatçının yetiştiği, sanatın kalbi ve beşiği diye adlandırılan, Türk Dünyasının gönlünde yer etmiş bir yeri konuşuyoruz Şuşa diyince. İşgal altındaki toprakların Türk toprağı olduğunu kanıtlayacak önemli izler barındırıyor bu topraklar. Ermenistan da bu izleri yok ederek uzun vadede tarihi bağları koparmayı ve kendine has bir toprak parçası gibi göstermeye çalışıyordu. Bugün sayın Prezidentimizin İlham Aliyev’in konuşmasında vurguladığı en önemli şeylerden biri de buydu. Yakmışlar, yıkmışlar ve yok etmişler. Bu cümle çok önemli çünkü Ermenistan’ın da haddini aşan bir akıl bu.  Şuşa bu anlamda tarihin izlerini koruyan, Karabağ’ın gerçek sahibinin Azerbaycan olduğunu gösteren net bir delildir.