Son Dakika Haberler

Sputnik-V aşısını yaptıran 20 kişi Covid-19’a yakalandı

Sputnik-V aşısını yaptıran 20 kişi Covid-19’a yakalandı
Okunma : 20 views Yorum Yap

Koronavirüs (Covid-19) salgınında karşı Rusya’da Sputnik-V aşısının testlerinde aşının birinci dozunu alan 20 kişi enfekte oldu.
Euronews’in haberine göre, Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Sechenov Enstitüsü direktörü olan Vadim Tarasov, “Bu kişilerin aşılandıktan sonra Covid-19 olduklarını söylemek doğru değil. Aşılandıysanız ve birinci ile ikinci doz arasında hastalandıysanız, bu aşının henüz bağışıklık yanıtı geliştirmemiş olmasından kaynaklı” dedi.
Tarasov, aşılama sonrasındaki 42. günde bağışıklık geliştiğini ifade etti.

Tarasov, Sputnik-V aşısının yazın Seçenov Üniversitesi’nde yapılan ilk aşama testlerine katılan gönüllülerin hiçbirinin Covid-19’a yakalanmadığını söyledi. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının klinik testlerine 18 Haziran’da başlanmıştı.
Öte yandan Kanada’nın CBC televizyonuna açıklamada bulunan Reading Üniversitesi’nden viroloji uzmanı Prof. Ian Jones, Rusya devletine ait Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşıda kendisini şüpheye düşürecek bir durum görmediğini ifade etti. Jones, “İlk sonuçların şaşkınlık yarattığına katılıyorum. Ancak bence bu sonuçlar geçerli olmadığı için değildi. Biraz erken yayımladıkları içindi” diye konuştu.