Son Dakika Haberler

Rumlardan Yine Üç Kağıt!

1 Ekim’de sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünü kutlayan Rumlar, düzenlenen resmigeçit töreninde 30 yıllık T-80 modeli Rus tanklarını ile geçiş yaparken, “Helikopterler de törende gövde gösterisi yapıldı” algısı yarattılar ancak toplamda 4 helikopterin defalarca uçuş yaptığı ortaya çıktı.

Rumlardan Yine Üç Kağıt!
Okunma : 26 views Yorum Yap

Güney Kıbrıs’ın “sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü” olarak kutladığı 1 Ekim’de düzenlenen resmigeçidin, bu yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle halkın katılımı olmadan gerçekleştiği bildirildi.

Düzenlenen tören, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Avrupa Konseyi toplantısına katılmak üzere Brüksel’de bulunuyor olması nedeniyle adı son günlerde skandal pasaport satış görüntüleriyle anılan Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Savunma Bakanı Haralambos Petridis ve RMMO Komutanı Korgeneral Dimokritos Zervakis’in katılımıyla oldu.

Törende Sırp yapımı “155 mm’lik Nora B-52” silah sistemleri ve Slovak yapımı Zuzana’lar yanı sıra Exocet isimli Fransız füzeleri aynı zamanda TOR ve BUK isimli kısa ve orta menzilli Rus uçaksavar sistemleri sergilenirken, çok sayıda helikopterin de geçiş yaptığı duyuruldu.

4 HELİKOPTERİ 40 HELİKOPTER GİBİ GÖSTERDİLER

Rum Basınından Ajans 392’ye ulaşan görüntü ve bilgilerde sadece 4 Rus yapımı helikopterin törende geçtiği, ve bu helikopterlerin belirli periyodlarda geçiş yaparak “çok savaş helikopterimiz var” algısı yaratılmaya çalışıldığı ifade edildi.

Rum gazeteci, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin özellikle pandemi döneminde silah satın alma gücünün çok zayıfladığını ancak yönetimin gövde gösterisi yapmaktan da geri kalmadığını savundu.

Görüntü linki için lütfen tıklayın