Son Dakika Haberler

Erdoğan: Doğu Akdeniz meselesinde daima soğukkanlı davranıyoruz

Erdoğan: Doğu Akdeniz meselesinde daima soğukkanlı davranıyoruz
Okunma : 33 views Yorum Yap

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup toplantısında konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Milli Mutabakat Hükümeti’ne sağladıkları destekle ülkenin daha fazla iç savaşa sürüklenmesinin engellendiğine işaret ederek, “Birleşmiş Milletler öncülüğündeki siyasi sürecin önü de böylece açılmış oldu” diye konuştu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin provokasyonlarına da işaret etti.

Erdoğan, “Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin provokasyonlarına rağmen Doğu Akdeniz meselesinde daima sabırlı ve soğukkanlı davranıyoruz” dedi. Erdoğan, “Ama ne yazık ki bizim bu soğukkanlı, sabırlı davranışımıza rağmen işte en son yine bir sivil gemimize, Libya’ya insani ihtiyaçları karşılayacak mal götüren sivil gemimize saldırı oldu. Bunun uluslararası deniz hukukunda yeri yok. Bunun da kaptanı bir Yunan.

Gemiye girdikten sonra oradaki sivil mürettebatı da bunlar maalesef taciz ettiler. Bütün bunlar video kayıtlarıyla tespit edilmiş vaziyette. Tabii ki bunlar gerekli yerlere de gönderildi, gönderilecek.” değerlendirmesini yaptı.