Son Dakika Haberler

Arıklı’dan jeneratör alımına ilişkin açıklamaya tepki

Arıklı’dan jeneratör alımına ilişkin açıklamaya tepki
Okunma : 3 views Yorum Yap

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Erhan Arıklı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un “Türkiye’nin KKTC’ye hibe edeceği mobil jeneratörlerinin maliyetinin Türkiye tarafından karşılanmasını karara bağladıkları” yönündeki açıklamasına ilişkin eleştirilerde bulundu.

YDP Genel Başkanı Arıklı, Bakan Sunat Atun’un açıklamasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Atun yanlış biliyor” dedi.

“Ekonomi ve Enerji Bakanımız Sayın Sunat Atun bizim dönemimizle ilgili değerlendirmelerde bulunurken gaf üstüne gaf yapmaya devam etmektedir” diyen Erhan Arıklı, “Son yaptığı gaf ise Türkiye’nin bize hibe edeceği mobil jeneratörler ile ilgilidir. Sayın Atun bizim yaptığımız anlaşmada bu jeneratörlere yıllık 2 milyon dolar kira ödenmesi öngörülürken, kendisinin girişimleri ile bu kiranın Türkiye kaynakları kullanılarak ödenmesini sağlamayı başardığını ifade etmiştir” dedi.

Arıklı, açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

“Konunun özeti şu şekildedir: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan 15 Kasım 2020’de KKTC ye yaptığı ziyarette KKTC’ye 2 adet mobil jeneratör hibe edildiğini söylemişti. Sonrasında biz hükümete geldiğimizde de 29.4.2021’de Türkiye Enerji Bakanı Sayın Fatih Dönmez ile bir protokol imzalayarak bu konuyu bağlamıştık.

Protokolde jeneratörler için belli bir kira bedeli konulmuştu. Sayın Bakan bize bu jeneratörlerin EİAŞ’a ait olduğunu ve bunların ücretsiz verilmesi teknik olarak imkansız olduğunu bunun için protokole belli bir miktarda kira bedeli konulduğunu ama bu kira bedelinin Türkiye kaynaklarından karşılanacağını söylemişti”.

Arıklı, “Nitekim bizim görevde olduğumuz 2.9.2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cunhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ile Türkiye Enerji Bakanı Sayın Fatih Sönmez arasında imzalanan protokolde bu kira bedelinin Türkiye tarafından karşılanacağı ve Kıb-Tek’e herhangi bir maliyet yüklenmeyeceği karara bağlanmıştı” dedi.

Erhan Arıklı, “Sayın Atun’a son kez benim dönemimle ilgili açıklama yaparken daha iyi araştırma yapmasını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.