Son Dakika Haberler

Saner: İngiltere’yi doğru yola davet ediyoruz

Saner: İngiltere’yi doğru yola davet ediyoruz
Okunma : 24 views Yorum Yap

Başbakan Ersan Saner, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne akredite İngiltere  Yüksek Komiseri Stephen Lillie’nin Kıbrıs konusundaki son açıklamalarına yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Saner açıklamasında şunları kaydetti:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne akredite Yüksek Komiseri Stephen Lillie son günlerde artan bir şekilde Kıbrıs konusuna dahil olması ve yaptığı açıklamalar bizleri rahatsız etmektedir. Sayın Yüksek Komiser’in “ Rum lider Nikos Anastasiadis’le görüşmesi ve onun ağzı ile ‘Kıbrıs konusunda varılacak bir anlaşma için çıkış yolunun federasyon olduğunu’ iddia etmesi gerçekçi ve kabul edilebilir değildir. İngiltere, Kıbrıs Türk haklarını, beklentileri ve taleplerini göz ardı ederek Kıbrıs konusunda bir sonuç alınması çabalarına katkı sağlayamaz.İngiltere Kıbrıs’ın dününü bugününü çok iyi bilir.Kıbrıs Türkleri ile Rumlarının kurucu ortak, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin garantör oldukları  Kıbrıs Cumhuriyeti  21 Aralık 1963’te Rumların adayı Yunan yapma hayalleri nedeniyle yıkılmıştır.

Bugünün sözde Kıbrıs Cumhuriyeti bir Yunan Devletidir.Rum-Yunan ikilisi 21 Aralık 1963’ten bu yana Kıbrıs konusundaki tüm antlaşma olasılıklarını başarısızlığa uğratmışlardır. 2017’de Crans Montana’da Rum tarafınca ortaya konulan tuıtum federasyon tezini tamamıyla çökertmiştir. Kıbrıs’ta iki ayrı Devlet var. Bunu kabul etmemek barışa değil Rum tarafına hizmet etmektir.

Bizim egemen eşitliğimizi ve iki Devlet olgusunu dışlayan açıklama yapmak Rum yanlısı bir tutumdur. Reddediyor, İngilitere’yi doğru yola davet ediyoruz.”