Son Dakika Haberler

“Kıbrıs Türklerinin bölgedeki hak ve çıkarlarına sahip çıkacağız”

“Kıbrıs Türklerinin bölgedeki hak ve çıkarlarına sahip çıkacağız”
Okunma : 28 views Yorum Yap

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün’ün El-Ghad gazetesine “Tarihi Dönemeçte Türkiye-Ürdün İlişkileri” başlıklı makale kaleme aldı.

Türkiye’nin Ürdün ile somut iş birliğini, ilişkilerin kapsam ve derinliğiyle uyumlu şekilde daha da ileri götürmek arzusunda olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Biz, Ürdün’ün refah ve esenliğini Türkiye’ninkinden farklı görmüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, yazısının Doğu Akdeniz’e ilişkin bölümünde Kıbrıs konusuna da yer verdi…

Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’i barış havzası haline getirmeyi amaçladığına işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de diyalog ve iş birliğinden yana olduğunu belirtti.

Türkiye’nin bölgedeki tüm aktörlerin yer alacağı Doğu Akdeniz konulu bölgesel konferans toplanması çağrısında da bulunduğunu anımsatan Çavuşoğlu “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısı tarihte olduğu gibi bugün de Doğu Akdeniz’i bir iş birliği ve barış havzası haline getirmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda, tüm tarafların hak ve çıkarlarına azami saygı gösteriyoruz. Mamafih, aynı hassasiyeti bölge ülkelerinden de bekliyoruz. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hakları bakidir. Biz, deniz yetki alanlarının hakça ve uluslararası hukuka uygun olarak belirlenmesinden yanayız. Rum ve Yunan ikilisinin maksimalist talepleri karşısında, hem Türkiye’nin hem de Kıbrıs Türklerinin bölgedeki hak ve çıkarlarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” vurgusu yaptı.