Son Dakika Haberler

Selde can kaybı 27’ye yükseldi!

Selde can kaybı 27’ye yükseldi!
Okunma : 31 views Yorum Yap

Batı Karadeniz’de şiddetli yağış sele neden oldu. Kastamonu’da 25, Sinop’ta ise 2 kişi hayatını kaybetti. Bir yandan arama kurtarma çalışmaları devam ederken bir yandan zarar görenlere yardımlar dağıtılıyor. Bugün ve Cumartesi günü bölgede yine yağış beklendiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “Risk devam ediyor” dedi.

Batı Karadeniz’de şiddetli yağışlar sel ve heyelanlara neden oldu. AFAD’ın son açıklamasına göre; Kastamonu’da 25, Sinop’ta iki kişi hayatını kaybetti. Bartın’da bir kişi kayıp.

Kastamonu’da selden en fazla Bozkurt ilçesi etkilendi. Arama kurtarma faaliyetleri hem resmi hem sivil toplum kuruluşları tarafından sürdürülüyor.

AFAD’dan yapılan açıklamada, Bartın Ulus İlçesinde sel afeti sonrası 323 afetzede, Kastamonu’da 925 afetzede, Sinop Ayancık ilçesi ve mahallelerinden 472 afetzede helikopter ve botlarla tahliye edildi. 

Bölgede çok sayıda arama kurtarma helikopteri de çalışmalara havadan destek veriyor. Evlerinin çatısında mahsur kalan vatandaşlar Sahil Güvenlik, Jandarma ve Türk Hava Kuvvetlerine ait helikopterlerle bulundukları yerlerden alınıyor.

Helikopterlerle Abana ilçe meydanına getirilen vatandaşlar, güvenli bölgelere yerleştiriliyor. Azdavay ilçesinde sel nedeniyle ilçenin ortasından geçen Devrekani Çayı üzerindeki köprü çöktü.

Sinop’ta da sel nedeniyle birçok yol ve köprüde çökme meydana geldi. Ayancık ilçesindeki çay üzerinde bulunan iki köprü yıkıldı.

Sel nedeniyle dün çöken Sinop Ayancık kara yolunda ulaşım yeniden sağlandı. İş makineleri ile yolda genişletme, güçlendirme çalışmaları devam ediyor.

Bartın’ın Ulus ilçesinde, sel sularına kapılan 85 yaşındaki kadını arama çalışması da yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

Afetten en fazla etkilenen Zafer köyünde köyü ikiye ayıran derenin üzerindeki köprü çöktü, camilerin yanı sıra bazı ev ve iş yerlerinin giriş katlarını su bastı, birçok araç tarlalara sürüklendi.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sel felaketine ilişkin yaptığı açıklamada, “Sinop, Kastamonu, Bartın) Yarın ve cumartesi ağır yağışın olacağını ve meteorolojik riskin devam ettiğini bildirmek istiyoruz” dedi.

Önceki gün bölgede rekor yağış miktarları kaydedildi. Yıllık yağış miktarının üçte birinin sadece bir günde düştüğü belirtiliyor.