Son Dakika Haberler

“Denizde Doğayı Hisset” etkinliğinin üçüncüsü Girne’de yapıldı

“Denizde Doğayı Hisset” etkinliğinin üçüncüsü Girne’de yapıldı
Okunma : 35 views Yorum Yap

Alagadi sahilinde yumurtalarından yeni çıkan yavru kaplumbağalar “Denizde Doğayı Hisset 3” etkinliği çerçevesinde denizle buluştu.
Çocuklara ve gençleri biraraya getiren etkinlik birçok kurumun işbirliğinde düzenlendi.

Deniz kaplumbağaları için en büyük tehlike olan sahildeki atıkların temizlenmesiyle başlayan etkinlikte birçok oyun ve yarışma da yer aldı.

Başbakanlık Uyuşturucuyla Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu etkinliğin amacını şu sözlerle aktardı:

“Çocuklar , gençler ve ailelerinin birlikte eğlenerek kaliteli zaman geçirmesine, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan deniz kaplumbağaları ve çevre konusunda farkındalık ve bilinç yaratılmasına olanak sağlamak”

Etkinliğe destek veren OGGA Team Başkanı Mustafa Şöföroğlu, Medi Foundation Başkanı İsmet Medi, Kuzey Kıbrıs Kaplumbağaları Koruma Cemiyeti Başkanı Damla Beton yaptıkları konuşmalarda bu tür etkinliklerin, doğa ve kaplumbağaların korunması konusunda farkındalık yaratılması nedeniyle önem taşıdığını ifade etti..

Damla Beton, “Yavru kaplumbağaların en önemli yumurtlama merkezlerinden olan Alagadi sahilinde bu yıl 400 kaplumbağa yuvası tespit edildi, bu bugüne kadarki en yüksek rakamdır” dedi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de etkinliğin önemine işaret etti.

Güngördü, önemli üreme alanları Akdeniz’de yer alan ,Kıbrısla özdeşleşen bu özel hayvanların çoğalması ve korunması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Etkinliğe katılan Başbakan Ersan Saner de konuşmasında çevreyi ve doğayı korumanın sevmekten geçtiğini vurguladı.

Sadece Alagadi Sahilinde 400 yuva tespit edildiğini bunun da, sadece bu bölgeden en az 40 bin yavrunun denizle buluşacağı anlamına geldiğini kaydeden Saner, doğanın en özel hayvanlarından biri olan deniz kaplumbağalarının , korunmasının çok önemli olduğunu anlattı.

Saner, ‘Denizde Doğayı Hisset’ etkinliğiyle, çocuklara, yaşıtları ve aileleriyle birlikte eğlenceli ve kaliteli zaman geçirme fırsatı yaratılmasının da sevindirici olduğunu ifade etti.
Etkinlikle yaklaşık 100 kaplumbağa yavrusu Alagadi sahilinden yaşama uğurlandı.