Son Dakika Haberler

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı Girne’de de törenle kutlandı

1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı Girne’de de törenle kutlandı
Okunma : 34 views Yorum Yap

Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 450’nci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşunun 63’üncü  ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun 45’inci yıldönümü olan 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı Girne’de de törenle kutlandı. 

Girne Atatürk Anıtı önünde saat 09.30’da düzenlenen törene Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına, 3. Piyade Alay Komutanı  Piyade Albay  Ahmet Bozdoğan,  Sahil Güvenlik Komutan  Deniz Albay Mehmet Sevgüm,  Girne Polis Müdürü Kaan Resa Saçar, Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı Mücahitler Derneği temsilcileri ve askeri erkan katıldı. 

Atatürk anıtına çelenklerin konması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi. 

Törende günün anlam ve önemini belirten ilk konuşmayı  yapan TMT Mücahitler Derneği Girne Şube Başkanı Erbil Aydınova,Kıbrıs’ın fethinden -20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’na kadar geçen sürede ve adanın fethinden  bu güne , Kıbrıs Türk Halkının verdiği  mücadeleye değindi.

Kıbrıs’ta en güzel çözümün, iki komşu  devlet, yan yana  tüm alanlarda işbirliği ortak görüş eşit adil ve dürüst  çalışmalarla Kıbrıs adasını ileriye taşıyıp, ülkeler arası  dostluk ve iyi ilişkiler yaratmak olduğunu kaydeden Aydınova, Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünün devam etmesinin gerekliliğine vurgu yaptı..

Piyade Yüzbaşı Abdullah Taş da konuşmasında,  Kıbısın Fethinin 450’inci,  Türk Mukavemet teşkilatının kuruluşunun  63’üncü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının kuruluşunun  45’nci  yıldönümününtlandığını anımsatarak, bu üç yıldönümünün,  “Barış ve özgürlük için hayat pahasına mücadele” cümlesiyle  özetlenebileceğini kaydetti. 

Konuşmasında, Kıbrıs’ın fethi , Türk Mukavemet Teşkilatı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının kuruluş süreçlerine değinen Piyade Yüzbaşı Abdullah Taş, ”Bugün güvenlik Kuvvetleri  Komutanlığımız, 1571,1958 ve 1976’da , bu toprakları  hayatları pahasına vatan yapan , barış ve özgürlük için  kan ve ter akıtarak  geleceği inşa eden  atalarımızın  emanetini manevi bir güç olarak  onurla taşımaktadır.GKK milletinden aldığı güçle , çağdaş silah araç ve teçhizatlara sahip yüksek  eğitim ve hazırlık  seviyesinde bir askeri güç olarak  KKTC’yi kanının son damlasına  kadar savunmaya  devam edecektir”diye konuştu.