Son Dakika Haberler

“Türkiye Cumhurbaşkanı’na karşı tavır almak doğru değildir”

“Türkiye Cumhurbaşkanı’na karşı tavır almak doğru değildir”
Okunma : 29 views Yorum Yap

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, “ Kıbrıs Türk Halkı’nın çok zor günlerden bugünlere Anavatan Türkiye’nin özverili, büyük desteği ve Rum-Yunan yayılmacılığına karşı gösterdiği milli direnişle geldiğini” belirtti.

Başbakan Saner, “ Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Toplumcu Demokrasi Partisi’nin Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihi açıklamalar yapacağını ifade ettiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis toplantısına katılmama kararı almalarının Kıbrıs Türk Halkı’nın büyük çoğunluğu ve kendileri tarafından yanlış bulunduğunu” kaydetti.

Saner, bu sabah 7 bölge örgüt başkanı ile Cihangir’de sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Başbakan Ersan Saner hükümet çalışmaları ve son siyasi gelişmelerle ilgili konuşurken şunları kaydetti:

“ Kıbrıs Türk Halkı özgürlüğüne, egemenliğine Türkiye’nin 1974’te gerçekleştirdiği Barış Harekatı ile kavuştu. Bu sayede üzerinde güven içinde yaşadığımız bir vatanımız oldu. Bu topraklarda yine Türkiye’nin desteği ile bağımsızlığımızı ilan ettik, Devlet kurduk. Bu Devlet bizim masadaki en büyük gücümüzdür. Yıllardır Anavatan Türkiye’nin alt yapımıza, ekonomimize yaptığı katkılar ortadadır. Tüm partiler şu veya bu şekilde hükümete geldik ve tek desteği Anavatan Türkiye’den gördük. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 20 Temmuz günü Barış ve Özgürlük Bayramımız için ülkemizde olacak. Kendi ifadeleri ile müjdeli bazı haberler verecek, dünyaya Kıbrıs Türk Halkı ile dayanışmanın devam edeceğinin güçlü mesajlarını verecek. Sayın Erdoğan bu ziyareti sırasında bir ilki de gerçekleştirerek Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatı ile Cumhuriyet Meclisimizde konuşacak. Hal böyleyken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Toplumcu Demokrasi Partisi söz konusu Meclis toplantısına katılmama kararı aldı. CTP Genel Başkanı Sayın Erhürman sabah Sayın Erdoğan’ın Meclis’te konuşma yapmasına onay verdi, gece yapılacak toplantıya katılmama kararı aldırdı. Her parti elbette kendi kararını verir ama doğru değilse diğerleri de bunu eleştirir.

Kıbrıs Türk Halkı çok zor günlerden bugünlere Anavatan Türkiye’nin özverili, büyük desteği ve Rum-Yunan yayılmacılığına karşı gösterdiği milli direnişle geldi. Şimdi bazı şeyleri ileri sürerek Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Cumhurbaşkanı’na karşı tavır almak doğru değildir.

Ancak memnuniyetle görüyoruz ki, CTP ve TDP’nin Sayın Erdoğan’ın konuşacağı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclis toplantısına katılmama kararı almaları Kıbrıs Türk Halkı’nın büyük çoğunluğu tarafından da yanlış bir karar olarak değerlendirilmektedir.

Başbakan Ersan Saner, hükümet olarak salgın sürecini başarı ile atlatmak için canla başla çalıştıklarını da ifade etti ve “ bu günler geride kalacak ve güzel yarınlara ulaşacağız. Ülkemizin her tarafı şantiyeye dönmeye başlamıştır. Türkiye ile iş birliği içinde ciddi atılımlar planlıyoruz. Günü geldikçe bunlar uygulamaya girecektir.

Ersan Saner, Ekim ayında yapılacak UBP 22’nci Olağan Kurultayı’na da değinerek, “ tabanın sağ duyusu, güçlü desteği ile yarışı önde tamamlayacağını; ardından ise yapılacak erken seçimde partililer ve halkla birlikte UBP’yi tek başına iktidara taşıyacağını” vurguladı.

“ Yarın birlikte yürüyeceği, yüz yüze bakacağı hiçbir UBP’liyi kırmak, üzmek istemediğini, partiliye ve halka yalan söylememeyi, vizyon ve projeleri ile kendi yolunda ilerlemeyi tercih ettiğini” vurgulayan Başbakan Ersan Saner, “ görüyorum ki üyelerimiz, halkımız her şeyin farkındadır. Ben vizyonumla, projelerimle, Anavatan Türkiye ile çok iyi ilişkilerimle hizmet etmek için varım. Takdir üyelerimizindir, halkımızındır”.