Son Dakika Haberler

Rusya, İngiliz gemisine ateş açtı

Rusya, İngiliz gemisine ateş açtı
Okunma : 11 views Yorum Yap

Rusya Savunma Bakanlığı, bir savaş uçağının Karadeniz’de Kırım yakınlarındaki bir İngiliz Donanması destroyerine karşı “uyarı atışlarında” bulunduğunu duyurdu. İngiltere ise Rusya’nın kendisine uyarı ateşi açtığını reddetti.

Rusya, Karadeniz’de bulunan İngiliz destroyerine uyarı ateşi açtı. Buna göre bir Su-24 uçağı, İngiliz Kraliyet Donanması destroyeri HMS Defender’ın yakınındaki sulara dört bomba attı.

Interfax haber ajansının bildirdiğine göre bakanlık, İngiliz gemisinin Kırım açıklarında Rusya karasularına girip telsiz uyarılarını dikkate almayı reddetmesinin ardından uyarı ateşini başlattığını açıkladı.

Bununla birlikte Rusya, olay meydana geldiğinde geminin karasularının 3 kilometre içinde olduğunu iddia etti.

 

İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Gemimize uyarı ateşi açılmadı. Gemimiz uluslararası uygun olarak Ukrayna karasularından geçiyordu” denildi. 

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, “Gemimiz Odessa’dan Gürcistan’a doğru rutin bir geçiş yapıyordu” diye konuştu. 

 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından olaya ilişkin yapılan açıklamada ise, Rusya’nın İngiliz destroyerine ateş açmasının “saldırgan ve provokatif” bir tutum olduğu ifade edilerek, Ukrayna ve müttefiklerini hedef aldığı belirtildi.