Son Dakika Haberler

Çözüm sorumluluğu Kıbrıslılarda!

Çözüm sorumluluğu Kıbrıslılarda!
Okunma : 32 views Yorum Yap

Fileleftheros, Borrell’in Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı David McAllister’in sorusu üzerine 1 Haziran’da gönderdiği mektubun DİSİ tarafından dün basına verildiğini belirterek içeriğini aktardı.

Habere göre Borrell, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir gayriresmî 5+BM konferansı yapılması konusunda Cenevre’de varılan ve BM Genel Sekreteri’nin 29 Nisan’da açıkladığı anlaşmayı kutladığı mektubunda, “Gerek Kıbrıslı liderlerin gerek BM’nin faydalı bulacağı her türlü yardımda bulunmaya hazırız” dedi, özetle şu ifadeleri kullandı:

 

Avrupa Konseyi AB’nin Kıbrıs sorununa BM Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları ve AB müktesebatına uygun kapsamlı bir çözüme tam bağlılığını defalarca dile getirdi. Ancak Kıbrıs sorununa çözüm dıştan gelemez ve çözüm bulma sorumluluğu esasen ve öncelikle Kıbrıslılarındır.

AP Dış Konular Komitesi’nin Kıbrıs’taki fiili durum ile ilgili görüş alışverişi düzenleme niyetini de kutluyorum.”

 

Gazete, AP Dış Konular Komisyonu Başkanı McAllister’in ilgili mektubunda Cenevre görüşmesinden çıkan sonuca değinilirken şu ifadelerin yer aldığını yazdı:

 

Alithia haberi “Borrell: AB Kıbrıs Müzakerelerine Ne Kadar Çabuk Tam Katılım Sağlarsa O Kadar İyi… Çözüm Avrupa Müktesebatına Uygun Olsun” başlığı altında özetledi.