Son Dakika Haberler

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Türkiye genelinde törenler düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Türkiye genelinde törenler düzenlendi
Okunma : 27 views Yorum Yap

 

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde Ankara’daki ilk tören Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, şehit yakınları ve gazilerle birlikte Beştepe’deki 15 Temmuz Şehitler Anıtı’na çiçek bıraktı, dua etti.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda da anma töreni yapıldı.

Törende, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, darbe girişimi sırasında Meclis bahçesinde bombalanan alana karanfil bıraktı.

TBMM Başkanı Şentop törende, asıl üzerinde durulacak hususun hain girişimin sebepleri olduğunu belirterek, “Bazı güçler için türkiye’nin öne çıkması tehdit olarak görülmektedir” dedi.

Şentop, “Dostlarımız müsterih, düşmanlarımız emin olsunlar ki Türkiye, güvenliğini, mevcudiyetini ve istikbalini tehlikeye sokacak hiçbir dayatmayı kabul etmeyecek; tarihin en zorlu çağlarında ve en zorlu coğrafyalarda yaptığı gibi yeniden insanlığın beklediği adalet ve umut merkezi olma vasfını koruyacaktır” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla bir video mesaj yayımladı.

Erdoğan mesajında, “Hiç şüphesiz bizim için 15 Temmuz’un asıl önemi milletimizin tarihi boyunca maruz kaldığı darbelere karşı gösterdiği bu ilk fiili ve şanlı direnişin sembolü olmasıdır” dedi.

Türkiye tarihinin; demokrasinin rüştünü ispat etmesi ve milli iradenin gücünün tereddütsüz anlaşılması bakımından artık 15 Temmuz öncesi ve sonrası olarak iki dönem halinde inceleneceğini belirten Erdoğan, terörle mücadelenin de kesintisiz devam edeceğini vurguladı.

Mesajında ekonomiye de vurgu yapan Erdoğan, “Türkiye’nin ekonomiyle teslim alınmasına rıza göstermedik, göstermeyeceğiz. 15 Temmuz’un devamı olarak gördüğümüz bir badireyi daha geride bırakacağız” dedi.

2016 yılındaki darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitler için İstanbul Ayasofya Camisi’nde mevlit okutuldu.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türkiye genelinde de anma programları ve çeşitli etkinlikler düzenlendi, kabirler ziyaret edildi.